Colegiul Național ”Alexandru Vlahuță” Rm. Sărat reprezintă un punct de referință în învățământul preuniversitar râmnicean. Colegiul oferă fiecărui absolvent o educație completă și o pregătire științifică excelentă. În completarea educaţiei solide oferite în cursul programei obligatorii, colegiul oferă tuturor elevilor o vastă arie de activităţi extraşcolare. Acestea vin în întâmpinarea nevoii naturale a copiilor de a se dezvolta, simultan, atât pe plan intelectual, cât şi pe plan sportiv şi artistic, sau, pur şi simplu, de a aprofunda o anumită materie. Astfel, opţiunile elevilor au fost materializate într-o serie de activităţi extraşcolare: – tabere, vizite de studiu şi schimburi de experienţă cu unităţi şcolare din ţară şi străinătate; – ansambluri de dansuri populare, de dansuri moderne, formaţii de muzică, echipe de baschet, fotbal, trupă de teatru.